OD4028-48HHB
DigiKey Part Number
1053-OD4028-48HHB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD4028-48HHB
Description
Thermal Products
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 24.0 CFM (0.672m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
54.2dB(A)
Series
Power (Watts)
7.2 W
Packaging
Bulk
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
28.00mm
Current Rating (Amps)
0.150A
Air Flow
24.0 CFM (0.672m³/min)
Voltage Range
34 ~ 52VDC
Static Pressure
1.300 in H2O (323.6 Pa)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C