EEE-FK1J470P
DigiKey Part Number
PCE3823TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3823CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3823DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1J470P
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-FK1J470P Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
187.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
650 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C