EEE-FT1V331GP
DigiKey Part Number
PCE5118TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE5118CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE5118DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FT1V331GP
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Detailed Description
330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FT1V331GP Models
Ripple Current @ Low Frequency
552.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C