EEH-AZKV221UB
DigiKey Part Number
10-EEH-AZKV221UBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZKV221UBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZKV221UB
Description
CAP ALUM HYBRID 220UF 20% 35V TH
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 27mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-AZKV221UB Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C