SF2D-DC12V
DigiKey Part Number
255-1745-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF2D-DC12V
Description
RELAY SAFETY 4PST 6A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Safety Relay 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
SF2D-DC12V Models
Category
Must Operate Voltage
9 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Must Release Voltage
1.2 VDC
Series
Operate Time
17 ms
Packaging
Bulk
Release Time
7 ms
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage
12VDC
Coil Current
41.7 mA
Contact Form
4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
Coil Power
500mW
Contact Rating (Current)
6 A
Coil Resistance
288 Ohms
Switching Voltage
440VAC, 30VDC - Max