PTRA-1C-120S-T5-X
DigiKey Part Number
2634-PTRA-1C-120S-T5-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTRA-1C-120S-T5-X
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
90 VAC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
36 VAC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
40 A
Approval Agency
CUL, cURus, UL
Switching Voltage
300VAC, 110VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
12000VA, 4400W
Coil Resistance
3.04 kOhms
Coil Current
16.6 mA