PTRA-1C-24C-T5-X
DigiKey Part Number
2634-PTRA-1C-24C-T5-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTRA-1C-24C-T5-X
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
7.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
40 A
Approval Agency
CUL, cURus, UL
Switching Voltage
300VAC, 110VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
12000VA, 4400W
Coil Resistance
120 Ohms
Coil Current
83.3 mA