HTE39-33KJ
DigiKey Part Number
696-HTE39-33KJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTE39-33KJ
Description
RES 33K OHM 5% 3W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
33 kOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, High Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety Thick Film
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, High Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 195°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.315" Dia x 1.535" L (8.00mm x 39.00mm)