50JGV10M6.3X6.1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 3
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 7,999
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1,079
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 38
KEMET
Chemi-Con
Chemi-Con
KEMET
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
50JGV10M6.3X6.1
DigiKey Part Number
1189-50JGV10M6.3X6.1TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-50JGV10M6.3X6.1CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-50JGV10M6.3X6.1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50JGV10M6.3X6.1
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50JGV10M6.3X6.1 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
35 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
52.5 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C