50YXJ100MT78X11.5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 7,965
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 1,560
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
In Stock: 762
In Stock: 178
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
50YXJ100MT78X11.5
DigiKey Part Number
1189-1659-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-1659-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50YXJ100MT78X11.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50YXJ100MT78X11.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
388.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
170 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C