50ZL100MEFCT78X11.5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 50ZL100MEFCT78X11.5 |
Description | CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 50ZL100MEFCT78X11.5 Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 362 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Impedance 74 mOhms |
Part Status Obsolete | Lead Spacing 0.138" (3.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm) |
Voltage - Rated 50 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C |