63YXF100MEFCT810X12.5
DigiKey Part Number
1189-3782-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-3782-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63YXF100MEFCT810X12.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
63YXF100MEFCT810X12.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
430 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C