63ZLH47MEFCT16.3X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
63ZLH47MEFCT16.3X11
DigiKey Part Number
63ZLH47MEFCT16.3X11-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63ZLH47MEFCT16.3X11
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
63ZLH47MEFCT16.3X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
139 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
350 mOhms
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C