63ZLJ47M6.3X11 is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
63ZLJ47M6.3X11
DigiKey Part Number
1189-1511-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63ZLJ47M6.3X11
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
63ZLJ47M6.3X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
420 mA @ 100 kHz
Impedance
280 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C