750XBXH-24D
750XBXH-24D
750XBXH-24D
DigiKey Part Number
4008-750XBXH-24D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
750XBXH-24D
Description
HERMATICALLY SEALED RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
750XBXH-24D Models
Category
Coil Current
51.1 mA
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
20.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
12 A
Approval Agency
CSA, UL
Switching Voltage
300VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3600VA
Coil Resistance
470 Ohms