750XCXH-24D
750XCXH-24D
750XCXH-24D
DigiKey Part Number
4008-750XCXH-24D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
750XCXH-24D
Description
HERMATICALLY SEALED RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 24VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
750XCXH-24D Models
Category
Coil Current
51.1 mA
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
Plug In, 11 Pin
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
12 A
Approval Agency
CSA, UL
Switching Voltage
300VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3600VA
Coil Resistance
470 Ohms