MF50100V2-1000U-A99
MF50100V2-1000U-A99
Sunon Demonstrates the Autorestart and Reverse Airflow Features
MF50100V2-1000U-A99
DigiKey Part Number
259-2045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF50100V2-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 50X10MM VAPO 5VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 50mm L x 50mm H Vapo-Bearing™ 11.0 CFM (0.308m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF50100V2-1000U-A99 Models
Category
Noise
25.6dB(A)
Mfr
Power (Watts)
430 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 50mm L x 50mm H
Weight
0.043 lb (19.5 g)
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.085A
Air Flow
11.0 CFM (0.308m³/min)
Voltage Range
3.5 ~ 6VDC
Static Pressure
0.110 in H2O (27.4 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C