B41821F7227M000
DigiKey Part Number
495-76817-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41821F7227M000
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.1Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
385 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.1Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C