B43642B6337M060 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Ymin
In Stock: 399
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 30
Datasheet
In Stock: 39
330 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 390mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43642B6337M060
DigiKey Part Number
495-B43642B6337M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642B6337M060
Description
CAP ALUM 500V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.79 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
600 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
390mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C