B43644J6397M060 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 196
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 85
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
In Stock: 0
In Stock: 23
390 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 210mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
B43644J6397M060
DigiKey Part Number
495-B43644J6397M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43644J6397M060
Description
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43644J6397M060 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.96 A @ 100 Hz
Impedance
310 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
210mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C