B43647B5337M057
DigiKey Part Number
495-B43647B5337M057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43647B5337M057
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 340mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43647B5337M057 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.47 A @ 100 Hz
Impedance
520 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
340mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C