B72650M0141K072
DigiKey Part Number
495-76474-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-76474-1-ND - Cut Tape (CT)
495-76474-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72650M0141K072
Description
VARISTOR 220V 400A 3225
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 3225 (8063 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72650M0141K072 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
400 A
Series
Energy
4.5J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
95 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
3225 (8063 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
220 V