B72660M0141K072 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B72660M0141K072 |
Description | VARISTOR 220V 1.2KA 4032 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 4032 (1080 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B72660M0141K072 Models |
Category | Varistor Voltage (Typ) 220 V |
Manufacturer TDK | Varistor Voltage (Max) 242 V |
Series | Current - Surge 1.2 kA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Energy 10J |
Part Status Active | Number of Circuits 1 |
Maximum AC Volts 140 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Maximum DC Volts 180 V | Package / Case 4032 (1080 Metric) |
Varistor Voltage (Min) 198 V |