FA14X7R1H105KRU06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 2,564
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 3,714
Datasheet
Similar
Similar
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
FA14X7R1H105KRU06
DigiKey Part Number
FA14X7R1H105KRU06-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA14X7R1H105KRU06
Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA14X7R1H105KRU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)