FG11X7R1H105KNT00 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 4,693
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 500
In Stock: 449
In Stock: 588
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
FG11X7R1H105KNT00
DigiKey Part Number
445-FG11X7R1H105KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG11X7R1H105KNT00
Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG11X7R1H105KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)