FG14X7R1H105KRT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 7,195
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 500
In Stock: 449
In Stock: 588
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
FG14X7R1H105KRT00
DigiKey Part Number
FG14X7R1H105KRT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG14X7R1H105KRT00
Description
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG14X7R1H105KRT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)