FG14X7R2A104KNT00 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 176
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 707
In Stock: 500
Parametric Equivalent
In Stock: 1,485
Parametric Equivalent
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
FG14X7R2A104KNT00
DigiKey Part Number
445-FG14X7R2A104KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG14X7R2A104KNT00
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG14X7R2A104KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)