FK18X7S2A104KR020
DigiKey Part Number
445-FK18X7S2A104KR020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK18X7S2A104KR020
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7S RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S Radial
EDA/CAD Models
FK18X7S2A104KR020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)