FG16C0G1H104JNT00
DigiKey Part Number
FG16C0G1H104JNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG16C0G1H104JNT00
Description
CAP CER 0.1UF 50V C0G RADIAL
Detailed Description
0.1 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FG16C0G1H104JNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)