RNF-100-1/16-BK-SP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
3M
In Stock: 74,104
Datasheet
Parametric Equivalent
3M
In Stock: 5,549
Datasheet
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 34
In Stock: 6
Daburn Electronics
In Stock: 629
Daburn Electronics
New Product
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 984.3' (300.0m)
RNF-100-1/16-BK-SP
DigiKey Part Number
1111-RNF-100-1/16-BK-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-100-1/16-BK-SP
Description
HEAT SHRINK TUBING AND SLEEVES R
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Series
Material
Packaging
Spool
Features
Abrasion and Cut Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant, Solvent Resistant, Strain Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
95°C
Length
984.3' (300.0m)
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)