DTM15-12PB
DigiKey Part Number
1734-DTM15-12PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTM15-12PB
Description
HDR, 12P, GRY, ST, NI/CU, B
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Panel Mount, Through Hole 12 position 0.165" (4.20mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DTM15-12PB Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Insulation Height
1.190" (30.23mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Nickel
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Pitch - Mating
Features
Mounting Flange
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Gray
Style
Current Rating (Amps)
7.5A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250VAC