TYEH1V106E55MTR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 3,942
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 911
Datasheet
Upgrade
In Stock: 2,375
Upgrade
Similar
Panasonic Industry
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 977
In Stock: 707
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
TYEH1V106E55MTR
DigiKey Part Number
TYEH1V106E55MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYEH1V106E55MTR
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
23 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
32.2 mA @ 10 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Capacitance
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C