ATUM-16/4-0-40MM
DigiKey Part Number
ATUM-16/4-0-40MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATUM-16/4-0-40MM
Description
HEAT SHRINK TUBING
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi-Flexible 0.630" (16.00mm) 4 to 1 Black 0.131' (40.00mm, 1.57")
Category
Recovered Wall Thickness
0.070" (1.78mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Fluid Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
0.131' (40.00mm, 1.57")
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.630" (16.00mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.157" (3.99mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Length
HEATSHRINK DUAL WALL 16MM X 4'
In-Stock: 1993
HEATSHRINK 0.63" X 656.2' BLACK