ATUM-16/4-0-STK
DigiKey Part Number
ATM164K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATUM-16/4-0-STK
Description
HEATSHRINK DUAL WALL 16MM X 4'
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi-Flexible 0.630" (16.00mm) 4 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.070" (1.78mm)
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied
0.630" (16.00mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.157" (3.99mm)
Additional Resources
In-Stock: 1,993
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEATSHRINK 0.63" X 656.2' BLACK