EVSW-20/9.5-3-SP
DigiKey Part Number
484-EVSW-20/9.5-3-SP-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVSW-20/9.5-3-SP
Description
ORANGE SHRINK 2:1 RATIO METER
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.787" (19.99mm) 2 to 1 Orange Enter Number of Meters in Order Quantity
Category
Inner Diameter - Recovered
0.374" (9.50mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.030" (0.76mm)
Series
Material
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Features
Flame Retardant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
70°C
Length
Enter Number of Meters in Order Quantity
Spool Size
1500.0' (457.2m)
Inner Diameter - Supplied
0.787" (19.99mm)