EVSW-40/19-3-SP
DigiKey Part Number
484-EVSW-40/19-3-SP-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVSW-40/19-3-SP
Description
ORANGE SHRINK 2:1 RATIO METER
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.575" (40.01mm) 2 to 1 Orange Enter Number of Meters in Order Quantity
Category
Inner Diameter - Recovered
0.748" (19.00mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.040" (1.02mm)
Series
Material
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Features
Flame Retardant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
70°C
Length
Enter Number of Meters in Order Quantity
Spool Size
2624.7' (800.0m)
Inner Diameter - Supplied
1.575" (40.01mm)