FL2500-NO.2-I9-0-27MM is available for purchase but is not normally stocked.
TE Connectivity
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.355" (9.02mm) 4 to 1 Black 0.088' (27.00mm, 1.06")
FL2500-NO.2-I9-0-27MM
DigiKey Part Number
FL2500-NO.2-I9-0-27MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FL2500-NO.2-I9-0-27MM
Description
HEATSHRINK 0.355" X 0.088' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.060" (1.52mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
110°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
0.088' (27.00mm, 1.06")
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.355" (9.02mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.090" (2.29mm)