SCT-NO.2-E5-0-27MM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.355" (9.02mm) 4 to 1 Black 0.088' (27.00mm, 1.06")
SCT-NO.2-E5-0-27MM
DigiKey Part Number
SCT-NO.2-E5-0-27MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT-NO.2-E5-0-27MM
Description
HEATSHRINK TUBING .355" 4:1 BLK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.090" (2.29mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.060" (1.52mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
110°C
Length
0.088' (27.00mm, 1.06")
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.355" (9.02mm)