FL2500-NO.3-J1-0-65MM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.455" (11.56mm) 4 to 1 Black 0.213' (65.00mm, 2.56")
FL2500-NO.3-J1-0-65MM
DigiKey Part Number
FL2500-NO.3-J1-0-65MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FL2500-NO.3-J1-0-65MM
Description
HEATSHRINK 0.455" X 0.213' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.090" (2.29mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
110°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
0.213' (65.00mm, 2.56")
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.455" (11.56mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.100" (2.54mm)