Image for RNF-100-1/16-BU-SP is not available
RNF-100-1/16-BU-SP
DigiKey Part Number
RNF-100-1/16-BU-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-100-1/16-BU-SP
Description
HEATSHRINK 1/16" BLUE
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Blue
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Features
Abrasion and Cut Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant, Solvent Resistant, Strain Resistant
Packaging
Spool
Color
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
95°C
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)