RNF-100-1/16-WH-SP
DigiKey Part Number
RNF-100-1/16-WH-SP-2952-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-100-1/16-WH-SP
Description
HEATSHRINK 1/16" X 2952' WHITE
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 White 2952.0' (899.8m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Features
Abrasion and Cut Resistant, Flame Retardant, Fluid Resistant, Solvent Resistant, Strain Resistant
Packaging
Spool
Color
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
95°C
144 Months
Length
2952.0' (899.8m)
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)