RNF-100-1/16-CL-45MM
DigiKey Part Number
RNF-100-1/16-CL-45MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-100-1/16-CL-45MM
Description
HEATSHRINK 1/16" X 0.147' CLEAR
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Clear 0.147' (45.00mm, 1.77")
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Features
Abrasion and Cut Resistant, Fluid Resistant, Solvent Resistant, Strain Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
95°C
Length
0.147' (45.00mm, 1.77")
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)