RNF-100-1/16-CL-STK
DigiKey Part Number
RNF-100-1/16-CL-STK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-100-1/16-CL-STK
Description
HEATSHRINK 1/16" X 4' CLEAR
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Features
Abrasion and Cut Resistant, Fluid Resistant, Solvent Resistant, Strain Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
95°C
144 Months
Length
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)