SCT-NO.2-E5-0-12MM
DigiKey Part Number
SCT-NO.2-E5-0-12MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT-NO.2-E5-0-12MM
Description
HEATSHRINK TUBING .355" 4:1 BLK
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.355" (9.02mm) 4 to 1 Black 0.039' (12.00mm, 0.47")
Category
Inner Diameter - Recovered
0.090" (2.29mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.060" (1.52mm)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
110°C
Length
0.039' (12.00mm, 0.47")
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.355" (9.02mm)