SCT-NO.3-E3-0-45MM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.455" (11.56mm) 4 to 1 Black 0.147' (45.00mm, 1.77")
SCT-NO.3-E3-0-45MM
DigiKey Part Number
SCT-NO.3-E3-0-45MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT-NO.3-E3-0-45MM
Description
HEATSHRINK TUBING .455" 4:1 BLK
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.090" (2.29mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Shrink Temperature
110°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
65°F ~ 95°F (18°C ~ 35°C)
Length
0.147' (45.00mm, 1.77")
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.455" (11.56mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.100" (2.54mm)