SCT-NO.3-E3-0-45MM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.455" (11.56mm) 4 to 1 Black 0.147' (45.00mm, 1.77")
SCT-NO.3-E3-0-45MM
DigiKey Part Number
1111-SCT-NO.3-E3-0-45MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT-NO.3-E3-0-45MM
Description
SCT-NO.3-E3-0-45MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.100" (2.54mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.090" (2.29mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
110°C
Length
0.147' (45.00mm, 1.77")
Storage/Refrigeration Temperature
65°F ~ 95°F (18°C ~ 35°C)
Inner Diameter - Supplied
0.455" (11.56mm)