Image for TAT-125-1/4-0-SP is not available
TAT-125-1/4-0-SP
DigiKey Part Number
484-TAT-125-1/4-0-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAT-125-1/4-0-SP
Description
HEATSHRINK 3.2-6.4MM BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Black
Category
Recovered Wall Thickness
0.029" (0.74mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Cut-Through Resistant, Flame Retardant
Packaging
Spool
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
95°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
65°F ~ 95°F (18°C ~ 35°C)
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)