TAT-125-1/4-0-STK-CS6171 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
3M
In Stock: 506
3M
In Stock: 200
Alpha Wire
In Stock: 600
Panduit Corp
In Stock: 36
Sumitomo Electric Interconnect Products, Inc.
In Stock: 210
Qualtek
TE Connectivity
Image for TAT-125-1/4-0-STK-CS6171 is not available
TAT-125-1/4-0-STK-CS6171
DigiKey Part Number
TAT-125-1/4-0-STK-CS6171-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAT-125-1/4-0-STK-CS6171
Description
HEATSHRINK 1/4" BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.029" (0.74mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Cut-Through Resistant, Flame Retardant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
95°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
65°F ~ 95°F (18°C ~ 35°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)