CGPT-38/19-0-SP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 107
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.500" (38.10mm) 2 to 1 Black 196.8' (60.0m)
CGPT-38/19-0-SP
DigiKey Part Number
1111-CGPT-38/19-0-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGPT-38/19-0-SP
Description
HEAT SHRINK TUBING AND SLEEVES H
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.748" (19.00mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.039" (0.99mm)
Series
Material
Packaging
Spool
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
196.8' (60.0m)
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
1.500" (38.10mm)