RNF-3000-3/1-1-SP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Image for RNF-3000-3/1-1-SP is not available
RNF-3000-3/1-1-SP
DigiKey Part Number
1111-RNF-3000-3/1-1-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-3000-3/1-1-SP
Description
OTHER TOOLS RNF-3000-3/1-1-SP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.118" (3.00mm) 3 to 1 Brown 984.3' (300.0m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.039" (0.99mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.022" (0.56mm)
Series
Material
Packaging
Spool
Features
Flame Retardant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
80°C
Length
984.3' (300.0m)
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
0.118" (3.00mm)